Stany Zjednoczone zwróciły Włochom, skradziony w latach 80. ubiegłego wieku, XV-wieczny list Krzysztofa Kolumba, poinformowały w środę amerykańskie służby imigracyjne i celne (ICE).
Napisany po łacinie dokument, jest jednym z około 30 zachowanych pierwszych wydań listu odkrywcy, ogłaszającego jego odkrycia na kontynencie amerykańskim, hiszpańskiemu królowi Ferdynandowi i królowej Izabeli w 1493 roku. Monarchowie sfinansowali podróż Kolumba do Nowego Świata.
Uważa się, że list jest wersją skradzioną z Biblioteca Nazionale Marciana w Wenecji. Ostatnim jego właścicielem był amerykański kolekcjoner, który kupił list od handlarza rzadkimi książkami w 2003 roku.
Wersja zwrócona w tym tygodniu do Włoch jest znana jako edycja Plannck I, nazwana tak na cześć Stephana Planncka, wybitnego drukarza, który ponad 500 lat temu opublikował dwie edycje listu.
W 2020 roku dokument ten został oszacowany na 1,3 miliona dolarów.
To już czwarte oryginalne wydanie tego listu skradzionego w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zwrócone przez władze USA prawowitym właścicielom. W 2018 roku jeden odesłano do biblioteki w Watykanie, a drugi do Biblioteki Katalonii w Hiszpanii, a w 2016 zwrócono ośmiostronicową kopię zabraną z biblioteki we Florencji we Włoszech i przekazaną Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Od 2007 roku Stany Zjednoczone zwróciły ponad 20 tysięcy obiektów do ponad 40 krajów i instytucji. Wśród nich są dzieła sztuki zrabowane przez nazistów, egipskie sarkofagi, francuskie obrazy, włoskie rzeźby, mongolskie i chińskie skamieliny dinozaurów, a nawet szczątki ludzkie.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!