Przywódcy zamachu stanu w Nigrze zawiesili konstytucję i rozwiązali wszystkie instytucje państwowe. Poinformował o tym w wystąpieniu w nigerskiej telewizji państwowej generał Abdourahamane Tchiani, który wcześniej ogłosił się nowym przywódcą państwa i określił się “przewodniczącym Narodowej Rady Ochrony Ojczyzny”. Generał od 2011 roku pełnił funkcję dowódcy straży prezydenckiej, której żołnierze w środę dokonali zamachu stanu, poprzez uwięzienie prezydenta Nigru Mohameda Bazouma w pałacu prezydenckim.
Junta wojskowa przekazała, że od teraz przewodniczący Narodowej Rady Ochrony Ojczyzny reprezentuje Niger w stosunkach międzynarodowych, a sama Rada będzie sprawowała władzę ustawodawczą i wykonawczą zastępując tym samym zawieszony rząd.
Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że mimo zamachu stanu do Nigru nadal dostarczana jest pomoc humanitarna, chociaż urzędnicy ONZ od tej pory nie mieli żadnego kontaktu z przywódcami junty. Najwyższy rangą przedstawiciel ONZ w Nigrze Nicole Kouassi powiedziała dziennikarzom, że sytuacja w kraju jest na razie spokojna.
„Z naszej perspektywy nie widać śladu Grupy Wagnera” – podkreśliła, odnosząc się do słów jej przywódcy Jewgienija Prigożyna, według którego zamach stanu to dobre wieści i który zaoferował usługi swoich bojowników.
Nicole Kouassi zapewniła również, że wszyscy z 1600 pracowników ONZ w Nigrze są bezpieczni.
Pucz w Nigrze potępiły rządy innych afrykańskich krajów, a także Unia Europejska i ONZ. Szczególną uwagę do sytuacji w tej afrykańskiej republice przykłada Francja, bowiem Niger dostarcza około jednej trzeciej uranu niezbędnego francuskim elektrowniom atomowym. To także ostatni bastion Francuzów w walce z dżihadystami w Sahelu. Stacjonuje tam około półtora tysiąca żołnierzy. Są obawy, że uczestnicy puczu w Nigrze postąpią tak, jak inne państwa tego regionu, i że zrezygnują ze współpracy z Francją na rzecz jej głównego rywala w Afryce, czyli Rosji.