Rosja: bunt Grupy Wagnera

0
Fot. ABC News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Gubernator obwodu woroneskiego Aleksandr Gusiew poinformował, że rosyjskie wojsko podejmuje kroki zmierzające do stłumienia podjętej przez Grupę Wagnera próby obalenia najwyższego krajowego dowództwa wojskowego. 

“W ramach operacji antyterrorystycznej na terytorium obwodu woroneskiego siły zbrojne Federacji Rosyjskiej przeprowadzają niezbędne działania operacyjne i bojowe” – poinformował gubernator w mediach społecznościowych.

Estonia w odpowiedzi na wydarzenia wzmocniła ochronę granicy estońsko-rosyjskiej. Władze kraju wezwały też obywateli do tego, by nie podróżowali do sąsiedniej Rosji. Premier Estonii Kaja Kallas zaznaczyła przy tym, że bezpośredniego zagrożenia dla jej kraju nie ma.
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w związku z sytuacją w Rosji odbył dziś rano konsultacje z premierem Mateuszem Morawieckim i MON, a także z Sojusznikami. 

“Przebieg wydarzeń za naszą wschodnią granicą jest na bieżąco monitorowany” – napisał na Twitterze. 

Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że polskie służby wraz z sojusznikami na bieżąco monitorują sytuację w Rosji. Jak napisał na Twitterze, o tej sprawie premier Mateusz Morawiecki rozmawiał dzisiaj z prezydentem Dudą. Odbyły się także konsultacje rządowe z udziałem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz ministrów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Komisja Europejska śledzi sytuację w Rosji. Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer przekazał brukselskim korespondentom, że wydarzenia są monitorowane. Zaznaczył, że jest to “wewnętrzna sprawa Rosji”. Na razie nie jest planowana żadna dodatkowa narada ambasadorów unijnych krajów. 

Sytuację w Rosji monitoruje także Sojusz Północnoatlantycki. W ten weekend sekretarz generalny NATO nie ma żadnych planowanych wizyt ani wystąpień. W poniedziałek będzie na Litwie, w ramach przygotowań do lipcowego szczytu Sojuszu w Wilnie.

O uważnym śledzeniu sytuacji w Rosji poinformowały także służby prasowe kanclerza Niemiec Olafa Scholza, prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premier Włoch Giorgii Meloni. 

“Koncentrujemy się na wspieraniu Ukrainy” – zaznaczył Pałac Elizejski. Biuro prasowe szefowej włoskiego rządu stwierdziło, że ostatnie wydarzenia w Rosji pokazują, że atak na Ukrainę doprowadził w Rosji do niestabilności.

Najemnicza Grupa Wagnera ogłosiła dziś rano, że zajęła obiekty wojskowe w Rostowie nad Donem. Według niepotwierdzonych informacji najemnicy mieli zająć również Woroneż. Lokalne władze obwodu woroneskiego informują o działaniach zbrojnych w tym regionie. 

W Moskwie ogłoszono stan operacji antyterrorystycznej. Na ulicach pojawiły się uzbrojone patrole i odwołano wszystkie publiczne przedsięwzięcia. Na głównych drogach łączących Moskwę z południowymi i zachodnimi regionami ustawione zostały posterunki. W obwodzie tulskim ograniczono ruch, blokując głównie przejazd trasą „Don” łączącą stolicę z Morzem Czarnym. Autostrada przebiega między innymi w okolicach Rostowa. Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zapowiedział marsz na Moskwę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!