Czechy i Stany Zjednoczone podpisały umowę o współpracy obronnej

0
163
Fot. US Embassy Prague
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Czeska minister obrony Jana Černochová i amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin podpisali w Waszyngtonie umowę o współpracy obronnej. Czechy pozostawały ostatnim państwem wschodniego skrzydła NATO bez tego typu porozumienia z Amerykanami. Aby umowa weszła w życie, musi jeszcze zostać ratyfikowana przez czeski parlament i podpisana przez prezydenta.

Porozumienie ma ułatwiać i regulować ewentualny pobyt amerykańskich żołnierzy na terytorium Czech. Obie strony podkreśliły, że pozwoli pogłębić współpracę w zakresie bezpieczeństwa i będzie istotne pod względem strategicznym.

„Ten dzień porównałabym do dnia, w którym Czechy wstępowały do Sojuszu Północnoatlantyckiego lub do Unii Europejskiej. To ważny dzień dla zagranicznej polityki obronnej Republiki Czeskiej” – powiedziała czeska minister obrony Jana Černochová.

Przeciwko podpisaniu umowy i obecności amerykańskich wojsk protestowała przed ambasadą USA w Pradze kilkudziesięcioosobowa grupa z flagami partii komunistycznej. Przebywająca w Waszyngtonie minister obrony zwróciła uwagę, że zawarta umowa nie jest porozumieniem o pobycie amerykańskich żołnierzy w Czechach, ani o umieszczeniu w kraju amerykańskiej bazy wojskowej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!