Po raz pierwszy zeskanowano w pełnej skali wrak Titanica

0
267
Fot. Atlantic Productions
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Uczeni po raz pierwszy zeskanowali w pełnej skali i wysokiej rozdzielczości wrak Titanica. Ma to pomóc w badaniach nad przyczyną zatonięcia statku. W katastrofie, do której doszło w 1912 roku, zginęło ponad 1,500 osób.

Wrak Titanica spoczywa na Północnym Atlantyku na głębokości prawie 4 kilometrów. 

Braz zeskanowania szczątków liniowca jest trójwymiarowy i krystalicznie czysty, dzięki temu widoczne są najdrobniejsze szczegóły, które podczas wcześniejszych rejestracji były zamazane. 

Eksperci podkreślają, że dotychczasowa wiedza o przyczynach zatonięcia statku opiera się na spekulacjach. Zeskanowanie Titanica w takiej jakości i rozmiarze, jest pierwszym ważnym krokiem na drodze budowania teorii w oparciu o fakty, a nie poszlaki.

Autorami najnowszego materiału jest firma Magellan Ltd, zajmująca się podwodnym mapowaniem terenów morskich i wraków znajdujących się na dnie akwenów. Jej pracownicy użyli zdalnie sterowanych podwodnych robotów, które spędziły na dnie oceanu ponad 200 godzin. Zeskanowano w ten sposób ponad 70 tysięcy obrazów najwyższej rozdzielczości, z czego komputerowo stworzono trójwymiarową, ruchomą rekonstrukcję.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!