Hiroszima: jutro szczyt G7

0
149
Fot. The Diplomat
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Hiroszimie już jutro rozpoczyna się trzydniowy szczyt przywódców państw G7 – grupy siedmiu najbogatszych państw świata. Najważniejsze tematy rozmów to dyskusja o kolejnych pakietach sankcji wobec Rosji oraz zagrożenia związane z umacnianiem się potęgi Chin i uzależnieniem świata od chińskich łańcuchów dostaw. 

W Hiroszimie dyskutować będą przywódcy Stanów Zjednoczonych, Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. Oczekuje się, że w trakcie szczytu ogłoszone mają być kolejne sankcje wobec Rosji w związku z agresją na Ukrainie. 

W wielu aspektach dyskusja będzie dotyczyła także Chińskiej Republiki Ludowej, która dla Stanów Zjednoczonych czy Japonii jest największym rywalem. Wiele państw regionu takich jak Japonia czy Korea Południowa coraz głośniej wyraża obawy dotyczące wzrostu potęgi militarnej Chin w kontekście ewentualnej siłowej próby przejęcia władzy nad Tajwanem.

Ten temat może jednak także podzielić przywódców, gdyż prezydent Francji otwarcie opowiada się za zmniejszeniem zależności Europy od USA, co de facto jest wspieraniem stanowiska Pekinu. 

Podczas szczytu w roli obserwatorów mają uczestniczyć przywódcy takich państw jak m.in. Indie czy Wietnam. Do Hiroszimy przybędzie też prezydent Korei Południowej, co jest kolejnym sygnałem szybkiego ocieplenia relacji Tokio i Seulu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!