NYT: mimo sankcji do Rosji trafiają części samolotowe produkowane w USA

0
180
sankcje
Fot. imrussia.org/promoteukraine.org
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dziennik New York Times informuje, że mimo amerykańskich sankcji do Rosji trafiają części samolotowe produkowane w Stanach Zjednoczonych. Gazeta ustaliła, że w zeszłym roku rosyjskie linie lotnicze zakupiły obłożone sankcjami towary o wartości sięgającej prawie 14,5 miliona dolarów.

Autorzy artykułu powołują się na rosyjskie dane celne. Wskazują one, że w 2022 roku do Rosji trafiło ponad pięć tysięcy przesyłek z częściami lotniczymi. Sankcje udało się obejść sześciu rosyjskim przewoźnikom, między innymi: Rossiya Airlines, Aeroflot czy Ural Airlines. Firmy te kupowały części wyprodukowane między innymi przez Boeinga.

Najczęściej transporty były organizowane za pośrednictwem przedsiębiorstw zarejestrowanych w krajach trzecich. Były przewożone między innymi przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcję, Chiny czy Malediwy. W zeszłym tygodniu amerykańskie służby zatrzymały dwóch obywateli Rosji, którzy pośredniczyli w takich transakcjach. Zostali oni oskarżeniu o naruszenie ograniczeń eksportowych USA i o pranie pieniędzy.

Według amerykańskiego dziennika, sankcje na części lotnicze są obchodzone nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie. Gazeta podaje, że w zeszłym roku do Rosji trafiały także produkty francuskiego Airbusa.

Dziennikarze New York Times zaznaczają jednocześnie, że mimo nieszczelności zachodnich sankcji rosyjskie linie lotnicze mają problemy z dostępnością akcesoriów. Jak ustalili, od lata 2021 roku liczba samolotów wąskokadłubowych używanych w Rosji spadła o około 16 procent, a liczba samolotów szerokokadłubowych – o około 40 procent.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!