Izrael świętuje 75-lecie niepodległości

0
Izrael
Fot. Facebook: Israel in the USA
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Izrael świętuje 75-lecie niepodległości. 14 maja 1948 roku w Tel Awiwie ówczesny przywódca Izraelczyków David Ben Gurion uroczyście odczytał Deklarację Niepodległości nowego kraju. Stało się to po rozpadzie Imperium Brytyjskiego na Bliskim Wschodzie oraz po podziale Palestyny przez ONZ.

Przez kilkadziesiąt lat Izrael musiał zmagać się z wrogimi sobie i znacznie potężniejszymi krajami arabskimi. Dzisiaj jest potęgą militarną i technologiczną.

Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne powiedział Polskiemu Radiu, że sukces Izraela to zasługa wszystkich mieszkańców kraju.
“Mieliśmy wszyscy determinację i wiedzieliśmy, że odbudowujemy Państwo Izrael po dwóch tysiącach lat i po prostu musi nam się udać. Od pierwszych dni wiedzieliśmy też, że musimy zbudować nie tylko silną armię, co nam się doskonale udało. Musimy także zbudować silne społeczeństwo” – podkreślił dyplomata.

Cieniem na święcie niepodległości Izraela kładzie się przerwany wczoraj wieczorem konflikt w Strefie Gazy, który kosztował życie ponad 30 Palestyńczyków. Obecne izraelskie władze są także oskarżane o nielegalne budowanie osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu, represje wobec Palestyńczyków oraz o przyzwolenie na akty nienawiści wobec chrześcijan w Jerozolimie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!