Frontex: rekordowa liczba przepraw migrantów przez Morze Śródziemne

0
155
Fot. Ärzte ohne Grenzen/dpa/picture alliance
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szef Frontexu, Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, Hans Leijtens stwierdził, że liczba prób przeprawienia się przez Morze Śródziemne osiągnęła bezprecedensowo wysoki poziom. Coraz lepiej zorganizowane gangi przemytnicze produkują masowo prowizoryczne łodzie.

W pierwszych czterech miesiącach roku szlak migracyjny przebyło 42 tysiące 200 osób. To ponad połowa osób, które nielegalnie dostały się do Unii Europejskiej – w tym roku to niespełna 81 tysięcy osób. Migrantów przepływających przez środkową część Morza Śródziemnego jest o prawie 300 procent więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, według danych Frontexu. Znacznie więcej osób próbuje dostać się do Europy zwłaszcza z Tunezji. Zanotowano tu wzrost o tysiąc 100 procent. Częstotliwość przekraczania granic przez środkową część Morza Śródziemnego jest najwyższa od czasu, gdy Frontex zaczął zbierać te dane w 2009 roku.

Szef Frontexu Hans Leijtens powiedział agencji AFP, że gwałtowny wzrost liczby migrantów ma związek ze zmianą sposobu działania przemytników i niższą ceną pojedynczej przeprawy. Przemytnicy używają teraz małych metalowych prowizorycznych łodzi, które można wytworzyć na plaży w ciągu jednego dnia. Za kurs oczekują około 1000 euro. Według szefa Frontexu niższe ceny oznaczają, że handlarze muszą mieć więcej klientów. Hans Leijtens stwierdził, że przemytnicy stają się coraz bardziej zorganizowani i konkurują ze sobą.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!