Syria znów w Lidze Arabskiej

0
177
Fot. CNN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Syria została ponownie przyjęta do Ligi Arabskiej. Wywołująca kontrowersje decyzja ministrów spraw zagranicznych krajów regionu ma być pierwszym krokiem na drodze do pokoju w Syrii.

Syria została wyrzucona z Ligi Arabskiej 12 lat temu, po tym jak prezydent Baszar al-Asad rozpoczął brutalne tłumienie pokojowych demonstracji. Kilka tygodni później w kraju rozpoczęła się trwająca do dzisiaj brutalna wojna domowa. Zginęło w niej co najmniej 300 tysięcy osób, a konflikt doprowadził do największego w ostatnich dekadach kryzysu migracyjnego na świecie.
Choć wojna w Syrii wciąż się nie zakończyła, to prezydent Baszar al-Asad, oskarżany o liczne zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, nie jest już marginalizowany, a coraz częściej jest przyjmowany przez arabskich przywódców. W ostatnim czasie zerwane dekadę temu relacje dyplomatyczne z Damaszkiem przywróciła Arabia Saudyjska.

Politycy z krajów Ligi Arabskiej argumentują, że konfliktu w Syrii nie da się zakończyć drogą militarną. Ponowne przyjęcie Damaszku ma umożliwić rozpoczęcie rozmów pokojowych.

Decyzję Ligi Arabskiej skrytykowały już Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!