Indie i Rosja zacieśniają współpracę wojskową

0
188
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Indie i Rosja zacieśnią współpracę w zakresie obronności – poinformowały władze w Nowym Delhi po rozmowach ministrów obrony obu państw. Indie są największym importerem broni na świecie. Połowa zamówień do tej pory realizowana była przez rosyjskie firmy. 

Na marginesie szczyt ministrów obrony Szanghajskiej Organizacji Współpracy doszło do dwustronnych rozmów szefów resortów obrony Indii i Rosji – Rajnatha Singha i Siergieja Szojgu. W oświadczeniu strony indyjskiej po spotkaniu zadeklarowano zacieśnienie współpracy Rosji i Indii w zakresie obronności. Zwrócono uwagę na „szczególne i długoletnie” relacji Rosji i Indii, które „wytrzymały próbę czasu”. 

Indie, podobnie jak Chiny – nie krytykują Rosji za inwazję na Ukrainę. Od początku wojny na Ukrainie Indie odnotowują rekordowe wzrosty w handlu z Rosją. Prawie połowę zakupów uzbrojenia Indie realizowały właśnie w Rosji, a ze względu na wojnę na Ukrainie część kontraktów na dostawy broni do Indii uległa opóźnieniu. Wiele państw Zachodu krytykowało Indie w związku ze stanowiskiem wobec wojny. Rząd w Nowym Delhi przekonywał zaś, że opowiada się za dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu, a wzrost wymiany gospodarczej tłumaczył koniecznością obrony własnych interesów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!