Washington Post: Kreml próbuje zbudować koalicję antywojenną w Niemczech

0
Rosja Moskwa
Fot. tripsavvy.com

Kreml próbuje zbudować koalicję antywojenną w Niemczech – informuje amerykański dziennik Washington Post powołując się na dokumenty europejskich słuzb wywiadowczych. Gazeta pisze, że w swoich wysiłkach rosyjskie władze odwołują się do skrajnie lewicowych i skrajnie prawicowych sił politycznych.

Washington Post przypomina manifestację przeciwko wsparciu militarnemu Ukrainy, która w lutym zgromadziła w Berlinie kilkanaście tysięcy osób. Byli wśród nich zarówno przedstawiciele skrajnie lewicowej partii Die Linke, jak i skrajnie prawicowej AfD, czyli Alternatywy dla Niemiec. “Jednoczenie się politycznych oponentów pod hasłem pokoju trwało od miesięcy, choć związek ten pozostaje doraźny i nieoficjalny. Jednak mariaż niemieckich skrajności jest wyraźnym celem Kremla i został po raz pierwszy zaproponowany przez wysokich urzędników w Moskwie na początku września” – pisze Washington Post powołując się na dokumenty uzyskane przez europejski wywiad.

Opisują one spotkania urzędników Kremla z rosyjskimi strategami politycznymi oraz zalecenia, by skupić się na Niemczech w celu zbudowania antywojennych nastrojów w Europie i stłumienia poparcia dla Ukrainy. Materiały, do których dostęp uzyskał Washington Post, nie zawierają informacji o bezpośredniej komunikacji pomiędzy rosyjskimi strategami a ich sojusznikami w Niemczech. Z informacji gazety wynika jednak, że przynajmniej jedna osoba bliska Die Linke i kilku członków AfD kontaktowało się z rosyjskimi urzędnikami w czasie, gdy plany te były opracowywane.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!