Jerozolima: zaczęła się Pascha

0
Fot. thebrunswicknews.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Żydzi na całym świecie rozpoczęli właśnie jedne z najważniejszych świąt w roku. Po zmroku zaczęła się Pascha czyli pamiątka wyjścia narodu wybranego z niewoli egipskiej. Najbardziej uroczyście święto jest obchodzone w Izraelu.

Pascha jest w Izraelu świętem państwowym. W tym czasie kraj zamiera: zamknięte są biura, urzędy, szkoły, a w zachodniej Jerozolimie nie kursuje komunikacja miejska.

Pierwszego dnia po zmroku żydowskie rodziny zasiądą do uroczystej kolacji sederowej. Na stole znajdują się ściśle określone przez prawo religijne produkty. 

“Najistotniejsze potrawy, jakie są nakazane przez tradycję religijną to gorzkie zioła, maca czyli niekwaszony chleb i cztery kielichy wina. To wszystko spożywamy w czasie Paschy. Ale wcześniej czytamy fragment o wyjściu z Egiptu” – mówi rabin David Rosen z Jerozolimy.
Do posiłku zasiadają także żydowscy Izraelczycy, którzy uważają się za ateistów. Całość święta Paschy będzie trwała tydzień.

Tegoroczne święta zbiegają się też z muzułmańskim ramadanem oraz z chrześcijańską Wielkanocą, co powoduje, że atmosfera w całej Jerozolimie jest bardzo napięta. Policja została postawiona w stan gotowości, bo od wielu tygodni systematycznie dochodzi do starć i zamieszek.

Dodatkowo, izraelskie władze szacują, że z okazji świąt do Izraela może przyjechać około 60 tysięcy turystów z całego świata, głównie do Jerozolimy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!