Brazylia: były prezydent Bolsonaro wrócił do kraju, by stanąć na czele opozycji

0
206
Fot. REUTERS/Ton Molina
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wrócił do kraju. Przedstawiciele Partii Liberalnej oczekują, że polityk stanie na czele opozycji wobec prezydenta Luiza Inacia Luli da Silvy.

Na lotnisku w Brazylii byłego prezydenta powitały tłumy sympatyków. Władze stolicy wzmocniły zabezpieczenia i częściowo wstrzymały ruch w centrum w obawie przed protestami.

Przed wylotem za Stanów Zjednoczonych Jair Bolsanaro powiedział, że wykorzysta swoje doświadczenie polityczne, aby pomóc Partii Liberalnej w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Stwierdził też, że wybory prezydenckie, które przegrał w październiku ubiegłego roku, to zamknięty rozdział.

Lider Partii Liberalnej wyjechał do Stanów Zjednoczonych na dwa dni przed zaprzysiężeniem na urząd prezydenta swojego następcy. Polityk deklarował, że potrzebuje odpoczynku, ale krytycy zarzucają mu, że próbuje uniknąć odpowiedzialności karnej. Przeciwko byłemu prezydentowi toczą się postępowania w sprawie zmian w kodeksie wyborczym i podżegania do protestów po przegranych wyborach.

Na początku stycznia, przed inauguracją prezydentury Luiza Inacia Luli da Silvy, zwolennicy Jaira Bolsanaro wszczęli zamieszki w stolicy kraju i wdarli się do budynków rządowych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!