Węgry ratyfikowały umowę rozszerzającą NATO o Finlandię

0
233
Fot. REUTERS/Marton Monus
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Węgierskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało ratyfikację umowy rozszerzającej Sojusz Północnoatlantycki o Finlandię. Nie wiadomo kiedy odbędzie się podobne głosowanie w sprawie Szwecji. 

Większość deputowanych węgierskiego Zgromadzenia Narodowego wyraziła zgodę na przyjęcie Finlandii do NATO. Za ustawą głosowało 182 posłów, sześciu z ultraprawicowej partii Mi Hazánk było przeciw. Sala przyjęła głosowanie brawami. 

W czasie debaty przed głosowaniem opozycja zarzucała partii rządzącej opóźnianie całego procesu, co służy interesom Rosji. Csaba Dömötör, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera odpowiedział, że rząd działa w interesie Węgier. Mimo to, ostatecznie udało się wyrazić zgodę na rozszerzenie NATO o Finów. 

Ciągle nie wiadomo, kiedy Węgry wyrażą pełną zgodę na przystąpienie do Sojuszu Szwedów. „Na spotkaniu frakcyjnym partii było wiele wątpliwości wobec Szwecji, ale nie wierzę, że debata nad przyjęciem tego kraju będzie długo trwała, myślę, że będziemy nad tym głosować jeszcze wiosną” – powiedział szef kancelarii węgierskiego premiera Gergely Gulyás. 

W planie sesji Zgromadzenia Narodowego trwającej do 4 kwietnia nie ma punktu dotyczącego ratyfikacji umowy ze Szwecją. Węgry są jednym z dwóch krajów, obok Turcji, który nie wyraził pełnej zgody na rozszerzenie NATO.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!