Jest porozumienie z Izraelem ws. wycieczek do Polski

0
226
izrael
Fot. gov.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Minister spraw zagranicznych Izraela będzie jutro z kilkugodzinną wizytą w Warszawie. Z polskim ministrem spraw zagranicznych ma podpisać porozumienie w sprawie wznowienia wyjazdów młodych Izraelczyków do Polski. Spór między oboma krajami trwał niemal rok.

Chodzi o organizowane rokrocznie wyjazdy edukacyjne młodych Izraelczyków do byłych niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Polski. W ubiegłym roku strona polska zażądała, by grupom młodzieży nie towarzyszyli już uzbrojeni izraelscy ochroniarze. Warszawa argumentowała, że Izraelczycy nie są w Polsce zagrożeni. W odpowiedzi strona izraelska w czerwcu zawiesiła wycieczki.

Po wielu miesiącach negocjacji obie strony osiągnęły już wstępne porozumienie, a jutro do Warszawy ma przylecieć izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen, by podpisać z polskimi władzami umowę o wznowieniu wycieczek. Wizytę potwierdził Polskiemu Radiu rzecznik MSZ Łukasz Jasina. “Pan minister Cohen przybędzie jutro do Polski, odbędzie rozmowy ze swoim odpowiednikiem, ministrem Rauem. Obydwaj ministrowie spotkają się też z dziennikarzami, a po zakończeniu oficjalnej części wizyty pan minister ma również zaplanowane spotkania związane z warszawską społecznością żydowską” – powiedział Łukasz Jasina.

Wyjazdy młodzieży do Polski, Niemiec czy Austrii są dla Izraela jednym z najważniejszych elementów nauczania o Holokauście. Co roku do Polski w ramach takiego właśnie programu przyjeżdżało około 40 tysięcy młodych Izraelczyków.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!