Prezydent Chin złoży wizytę w Rosji

0
141
Putin XI
Fot. ny1.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W dniach 20-22 marca prezydent Chin Xi Jinping odwiedzi Moskwę. Będzie to pierwsza od czterech lat wizyta chińskiego przywódcy w Rosji.
Prezydenci Rosji i Chin mają rozmawiać głównie o strategicznej współpracy oraz pogłębianiu relacji między obydwoma krajami. Kreml zapowiedział również, że podczas spotkania mają zostać podpisane „ważne dokumenty dwustronne”.

Komentatorzy spodziewają się, że Xi Jinping i Władymir Putin przedyskutują również 12-punktowy plan pokojowy dla Ukrainy zaprezentowany przez Chiny w ubiegłym miesiącu. chiny wezwały strony wojny na Ukrainie do zaprzestania działań zbrojnych. Pekin podkreślił, że konieczne jest rozpoczęcie negocjacji, zniesienie jednostronnych sankcji oraz zagwarantowanie eksportu ukraińskiego zboża.

Chińskie władze konsekwentnie nie określają rosyjskiej agresji na Ukrainę mianem wojny. W dokumencie przeciwstawiono się użyciu broni nuklearnej, wezwano też do zawieszenia broni i podjęcia dialogu przez Rosję i Ukrainę. Chiny proponują porzucenie „zimnowojennej mentalności”, co miałoby oznaczać, że „bezpieczeństwo jednego z państw nie powinno być osiągnięte kosztem innego” lub „wskutek rozwoju paktów militarnych”.

Chiny nadal oficjalnie pozostają neutralne wobec wojny na Ukrainie, jednak bliskie kontakty z reżimem w Moskwie odczytywane są jako wyraz wsparcia dla Putina.

Prezydenci Rosji i Chin spotkali się w ubiegłym roku podczas ceremonii otwarcia Igrzyska Olimpijskich w Pekinie, a także na regionalnym szczycie w Uzbekistanie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!