Egipt: odkryto ukryty korytarz w pobliżu wejścia do Wielkiej Piramidy w Gizie

0
Fot. The New Times
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ukryty korytarz o długości dziewięciu metrów (30 stóp) został odkryty w pobliżu głównego wejścia do liczącej sobie 4,500 lat Wielkiej Piramidy w Gizie.

Odkrycia w obrębie piramidy, ostatniego z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata, dokonano w ramach projektu Scan Pyramids, który od 2015 roku wykorzystuje nieinwazyjną technologię, w tym termografię w podczerwieni, symulacje 3D i obrazowanie promieni kosmicznych, aby zajrzeć do środka struktury.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature czytamy, że odkrycie może przyczynić się do zwiększenia wiedzy na temat budowy piramidy i przeznaczenia dwuspadowej konstrukcji wapiennej, która znajduje się przed korytarzem.

Wielka Piramida została zbudowana jako monumentalny grobowiec około 2560 roku pne za panowania faraona Cheopsa. Zbudowany na wysokość 146 metrów (479 stóp), obecnie ma 139 metrów i był najwyższą konstrukcją wykonaną przez człowieka aż do czasu budowy Wieży Eiffla w Paryżu w 1889 roku.

Niedokończony korytarz został prawdopodobnie stworzony w celu ponownego rozłożenia ciężaru piramidy wokół głównego wejścia, z którego obecnie korzystają turyści, lub wokół innej, jeszcze nieodkrytej komory.

W 2017 roku badacze z projektu Scan Pyramids ogłosili odkrycie pustki o długości co najmniej 30 metrów wewnątrz Wielkiej Piramidy. Była to pierwsza duża struktura wewnętrzna znaleziona w obiekcie od XIX wieku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!