Dziewiątego marca Turcja, Szwecja i Finlandia wznowią rozmowy w sprawie wejścia krajów nordyckich do NATO. Jak poinformował turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu, spotkanie poświęcone tej sprawie ma odbyć się w Brukseli.
W styczniu Turcja zawiesiła trójstronne negocjacje ze Szwecją i Finlandią w sprawie przyłączenia tych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Powodem był protest przed turecka ambasadą w Sztokholmie, w trakcie którego spalono Koran. Teraz rozmowy mają zostać wznowione.
Minister Cavusoglu jednocześnie zastrzegł, że szwedzkie władze nadal nie wywiązały się ze swoich zobowiązań podjętych na szczycie NATO w Madrycie w zeszłym roku. „Niestety, nie zauważyliśmy, aby Szwecja podjęła wystarczające działania w celu implementacji memorandum z Madrytu” – powiedział szef tureckiej dyplomacji i dodał, że Turcja nie zgodzi się na wejście Szwecji do NATO, dopóki takie działanie nie zostaną podjęte.
W zeszłym roku, kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, Szwecja i Finlandia rozpoczęły starania o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rozszerzeniu NATO sprzeciwiła się jednak Turcja. Władze w Ankarze oskarżają Sztokholm o wspieranie działaczy mniejszości kurdyjskiej, którzy w Turcja są uznawania za terrorystów. Domagają się ich ekstradycji.
Kraje członkowskie NATO liczą, że do rozszerzenia Sojuszu dojdzie na szczycie w Wilnie, który jest zaplanowany na lipiec. Turcja sygnalizuje, że nie sprzeciwi się przyłączeniu Finlandii, ale nadal nie zgadza się na wejście Szwecji do NATO. Nie wiadomo, czy do lipca obu krajom uda się osiągnąć porozumienie w tej sprawie.