USA: kolejny chiński balon wywiadowczy nad Ameryką Łacińską

0
Fot. Daily Mail

Nad Ameryką Łacińską dostrzeżony został kolejny chiński balon szpiegowski – poinformował Pentagon. Wcześniej podobny balon był widziany na amerykańskim niebie. Z powodu tego incydentu sekretarz stanu USA Antony Blinken odwołał wizytę w Pekinie.
Rzecznik Pentagonu Patrick Ryder powiedział, że w ocenie amerykańskich służb obiekt, który zauważono nad Ameryką Łacińską, to kolejny chiński balon obserwacyjny. Rzecznik nie określił jego dokładnej lokalizacji.

Lot chińskiego balonu wywiadowczego nad Stanami Zjednoczonymi śledzą amerykańskie wojska obrony przestrzeni powietrznej. Obiekt został po raz pierwszy zauważony nad Montaną, gdzie znajduje się jedno z trzech amerykańskich pól silosów rakiet balistycznych.
Amerykanie początkowo chcieli zestrzelić balon, ale uznano, że spadające odłamki mogłyby stanowić zagrożenie dla ludzi. Pentagon przekonuje, że obiekt znajduje się na wysokości około 18 tysięcy metrów, znacznie powyżej pułapu ruchu lotniczego, i nie stanowi fizycznego zagrożenia dla ludzi na ziemi. Nie podano dokładnej lokalizacji balonu. Wiadomo jedynie, że znajduje się on nad środkowym obszarem Stanów Zjednoczonych i przesuwa się nad wschód.

Chiński balon został zauważony kilka dni przez planowaną podróżą do Pekinu sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena. Wizyta została odwołana. „Obecność chińskiego balonu szpiegowskiego w amerykańskiej przestrzeni powietrznej jest oczywistym naruszeniem suwerenności USA i złamaniem prawa międzynarodowego” – powiedział Antony Blinken, zarzucając Pekinowi nieodpowiedzialność.
Władze w Pekinie twierdzą, że balon znajdujący się nad terytorium USA to balon meteorologiczny i że wbrew intencjom Chin skierował się nad Amerykę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!