Góra lodowa wielkości Londynu oderwała się od szelfu na Antarktyce

0
773
Fot. ESA
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Góra lodowa wielkości Londynu oderwała się od Szelfu Lodowego Brunt na Antarktyce. Góra odczepiła się od szelfu w niedzielę. Naukowcy po raz pierwszy odkryli pęknięcia w pokrywie lodowej szelfu dekadę temu. W ciągu ostatnich dwóch lat doszło do dwóch dużych pęknięć. Oderwany kawałek jest wielkości 600 mil kwadratowych lub 1550 kilometrów kwadratowych.

Na szelfie zlokalizowana jest stacja badawcza BAS Halley Research Station. Badacze pokrywy lodowej mówią, że stacja jest bezpieczna. 
Naukowcy spodziewali się tego wydarzenia i nie jest ono rezultatem zmian klimatycznych. Według profesora Dominica Hodgsona glacjologa ze stacji jest to naturalne zachowanie lodowca. Do oderwania fragmentu doszło w czasie rekordowo niskiego poziomu lodu na morzu wokół Antarktyki, gdzie aktualnie jest lato.

Antarktyka na przestrzeni ostatnich dekadach doświadczyła znacznych różnic poziomów pokrywy lodowej. Dane satelitarne dokumentujące grubość pokrywy lodowej rozciągają się do 1978 roku.

Naukowcy mówią, że pomimo, iż efekt zmian klimatycznych nie jest tak widoczny, jak na Arktyce, to trend zmian klimatycznych istniejący w innych częściach świata przejawia się na Antarktyce w inny sposób.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!