Prezydent Duda w Szwajcarii, od jutra w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym

0
132
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda jest w Szwajcarii, gdzie od jutra będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Polski prezydent wystąpi w dwóch otwartych panelach dyskusyjnych, spotka się z licznymi światowymi przywódcami oraz szefami międzynarodowych koncernów. Główną osią rozmów Andrzeja Dudy będzie wojna na Ukrainie, w szczególności jej polityczno-gospodarcze konsekwencje, a także plan wzmocnienia międzynarodowego wsparcia dla Kijowa. 

Jak podkreślał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, Zachód musi być przygotowany na nową rosyjską ofensywę na Ukrainie. Minister zauważył, że choć Kijów może niezmiennie liczyć na wsparcie takiego mocarstwa jak Stany Zjednoczone, to stale trzeba rozmawiać z innymi partnerami. “Zwłaszcza w aktualnej sytuacji frontowej, musimy mieć w pamięci, że władze na Kremlu już kilka miesięcy temu rozpoczęły mobilizację, te wojska zbierają się, w tym momencie są szkolone, zbierany jest także sprzęt, wyrywany niejako ze starych magazynów. Przygotowywana jest nowa ofensywa (…) Władimir Putin co do zasady nie zmienił swojego celu politycznego” – tłumaczył Marcin Przydacz. 

Jednym z kluczowych obszarów wsparcia Ukrainy jest pomoc militarna. Podczas niedawnej wizyty we Lwowie prezydent Andrzej Duda przekaże Ukrainie kompanię czołgów Leopard w ramach szerszej koalicji międzynarodowej. “Liczymy, że inne liczące się gospodarki Europy Zachodniej dołączą do tej koalicji” – powiedział prezydencki minister, dodając, że kilka dni temu Wielka Brytania ogłosiła przekazanie Kijowowi czołgów Challenger 2.

Marcin Przydacz zaznaczył, że wśród zaplanowanych aktywności prezydenta na Światowym Forum Ekonomicznym są wystąpienia publiczne i udział w panelach, w tym z sekretarzem generalnym NATO i partnerami spoza Europy. “W oczywisty sposób w ostatnich miesiącach koncentrowaliśmy się na samej Ukrainie. Chcemy teraz odgrzewać te kontakty z dalszymi partnerami, choć one i tak były intensywne. Pan prezydent był niedawno w Afryce, gdzie rozmawiał z liderami państw afrykańskich. Będą one kontynuowane w Davos” – wyjaśnił szef BPM. 
Organizatorzy Światowego Forum Ekonomicznego spodziewają się przyjazdu ponad 50 szefów państw lub rządów. W sumie oczekuje się niemal 400 przedstawicieli rządów z całego świata. Oprócz polskiego prezydenta, przewidziano między innymi udział kanclerza Niemiec Olafa Scholza, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, prezydenta Korei Południowej Jun Suk-jeola, szefa NATO Jensa Stoltenberga czy Johna Kerry’ego, specjalnego wysłannika prezydenta USA ds. klimatu. Do Davos nie przyjadą przedstawiciele Rosji, natomiast w przypadku Chin organizatorzy Światowego Forum Ekonomicznego zapowiedzieli udział delegacji “wysokiego szczebla”. 

Ponadto spodziewany jest również największy w historii udział przedstawicieli świata biznesu – to ponad 1500 osób z 700 podmiotów. W tym gronie znajdzie się przeszło 600 szefów koncernów i dużych firm. 

Davos to także szereg inicjatyw organizowanych na marginesie Forum. Z punktu widzenia naszego kraju ważnym miejscem spotkań w alpejskim kurorcie będzie Dom Polski, w którym od wtorku do czwartku zaplanowano szereg spotkań i paneli dyskusyjnych. Pojawią się tam m. in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i szef MAP Jacek Sasin, minister finansów Magdalena Rzeczkowska, a także szefowie dużych polskich i zagranicznych firm. 

Uwagę międzynarodowej opinii będzie skupiał Dom Ukrainy. Jego organizatorzy zapowiedzieli m. in. specjalny wywiad online z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz otwarcie wystaw poświęconych wyzwolonemu Chersoniowi oraz rosyjskim zbrodniom wojennym. W inauguracji tej drugiej ekspozycji weźmie jutro udział prezydent Andrzej Duda.

Pobyt w Davos polski prezydent rozpocznie jutro rano od udziału w dyskusji “W obronie Europy” z udziałem m.in. prezydentów Litwy i Macedonii Północnej, a także liderki demokratycznej Białorusi Swiatłany Cichanouskiej. 

Po południu w Domu Polskim w Davos Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentami Litwy i Łotwy – Gitanasem Nausedą i Egilsem Levitsem. Wieczorem prezydent pojawi się na obiedzie wydawanym przez założyciela i prezesa wykonawczego Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwaba. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!