Iran ponownie zwiększa wzbogacanie uranu

0
71
Iran uran
Fot. The Independent
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Iran ponownie zwiększył poziom wzbogacania uranu w dwóch ośrodkach. Ma to być reakcja na rezolucję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Zachód zarzuca Teheranowi, że ten nie współpracuje w kwestiach atomowych i łamie kolejne zapisy porozumień sprzed siedmiu lat.

Irańskie media poinformowały, że uran jest już wzbogacany do poziomu 60 procent w dwóch ośrodkach, w tym w Fordo. Od półtora roku taki sam poziom osiągnięto w innym znanym ośrodku w Natanz.

Według ekspertów obecna decyzja nie jest jeszcze zagrożeniem bezpieczeństwa. Aby bowiem wyprodukować bombę atomową, potrzebny jest uran wzbogacony do 90 procent. Równocześnie jednak Iran kolejny raz złamał zapisy porozumienia, które podpisał w 2015 roku. W dokumencie zezwolono Teheranowi na wzbogacanie uranu jedynie do 3 procent.

Po tym jak były amerykański prezydent Donald Trump wyszedł z porozumienia nuklearnego z Iranem, a rok temu do władzy w Teheranie powrócili niechętni Zachodowi konserwatyści, negocjacje Iranu ze światem utknęły w martwym punkcie. Równocześnie Teheran coraz bardziej otwarcie angażuje się w wojnę na Ukrainie po stronie Rosji.

Kilka dni temu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wydała rezolucję w której skrytykowała irańskie władze za zupełny brak współpracy z ONZ.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!