Australia chce “konstruktywnego dialogu” z Chinami

0
Fot. The Guardian/REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Kwestie handlu, spraw konsularnych oraz praw człowieka poruszył australijski premier Anthony Albanese podczas spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Relacje Chin i Australii są na najniższym poziomie od lat, choć chiński prezydent zadeklarował chęć ich naprawy. Do spotkania przywódców Australii i Chin doszło na marginesie szczytu G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

W komunikacie po spotkaniu Anthony Albanese napisał, że było one kolejnym ważnym krokiem na drodze stabilizacji stosunków chińsko-australijskich. Te zaś są złe.

Chiny zareagowały ostro na próbę budowania przez Australię koalicji państw w celu niezależnego wyjaśnienia przyczyn pandemii koronawirusa. Po tych deklaracjach Chiny obłożyły główne australijskie towary eksportowane do Chin wysokimi cłami. Chińskie władze twierdzą, że obydwie sprawy nie mają związku.

Od dwóch lat w chińskim areszcie przebywa ostatnio pracująca dla chińskich mediów Australijka, która przetrzymywana jest pod zarzutem szpiegostwa. To najprawdopodobniej jej sprawa omawiana była też podczas spotkania z Xi Jinpingiem. Matce dwojga dzieci odmawia się bowiem możliwości korzystania z pomocy konsularnej, a także kontaktu z rodziną.

Było to pierwsze spotkanie Anthony’ego Albanese z Xi Jinpingiem, który zadeklarował gotowość do naprawy relacji. Nie będzie to łatwe, gdyż wachlarz różnić i kwestii spornych jest szeroki. Australia zadeklarowała chęć polepszenia relacji z Chinami, jednakże nie za cenę wartości.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!