Kolejne sankcje UE na Iran za łamanie praw człowieka

0
77
Europa UE flaga
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Unia Europejska nakłada kolejne sankcje na Iran za łamanie praw człowieka. Decyzję o nałożeniu kolejnych restrykcji podjęli ministrowie spraw zagranicznych unijnych krajów w Brukseli. Do czasu publikacji w Dzienniku Urzędowym czarna lista jest tajna. Kolejne sankcje związane są z brutalnym tłumieniem protestów, które wybuchły w reakcji na śmierć 22-letniej Mahsy Amini. Zmarła ona na posterunku policji moralności za rzekome niedostateczne nakrycie głowy. Według organizacji praw człowieka Iran Human Rights co najmniej 326 osób zostało zabitych od września.

Wpisanie na czarną listę oznacza zakaz wjazdu do Unii i zablokowanie majątków w Europie. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że sankcjami zostanie objętych 28 osób i 3 podmioty, wśród nich irańska telewizja Press TV, która emitowała zeznania pod przymusem osób zatrzymanych naruszając prawa do rzetelnego procesu. Jest także firma internetowa, która pomaga rządowi w kontrolowaniu i cenzurze. Wśród 28 osób objętych sankcjami jest między innymi szef irańskiej policji cybernetycznej, dowódcy i wysocy rangą członkowie Basidż, organizacji milicyjnej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, a także Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego. 

Unia Europejska grozi też Iranowi kolejnymi restrykcjami jeśli będzie dostarczał rakiety Rosji i pomagał jej w wojnie na Ukrainie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!