COP27: emisje gazów cieplarnianych mogą być trzykrotnie wyższe, niż szacowano

0
Fot. BBC

Emisje gazów cieplarnianych mogą być nawet trzykrotnie wyższe, niż szacowano do tej pory – wynika z nowego projektu monitorowania satelitarnego, zaprezentowanego podczas odbywającego się w Egipcie szczytu klimatycznego COP27. Zdaniem szefa ONZ Antonio Guterresa, nowy sposób monitorowania trudniej jest oszukać.  

Nowe narzędzie wskazało ponad 70 tysięcy miejsc emitujących szkodliwe gazy do atmosfery. Projekt, prowadzony przez grupę instytucji badawczych, organizacji charytatywnych i firm, monitoruje miejsca związane między innymi z przemysłem ciężkim, energetyką, rolnictwem, transportem, odpadami i górnictwem. Wykorzystując sztuczną inteligencję do analizy danych z ponad 300 satelitów, a także z tysięcy czujników na lądzie i na morzu, monitor Climate TRACE wykrył, że 14 największych emitentów to wszystkie miejsca wydobycia ropy naftowej i gazu. Spośród nich największym na świecie jest tak zwany basen permski w Teksasie – jedno z największych pól naftowych na świecie. „Dzięki nowym danym na temat metanu i pochodni, służących do spalania niechcianego gazu ziemnego z odwiertów naftowych i gazowych, szacujemy, że rzeczywiste emisje są trzy razy wyższe, niż szacowano do tej pory” – powiedział założyciel projektu, a także były wiceprezydent USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla za działania na rzecz klimatu, Al Gore.

Metan jest odpowiedzialny za około 30 procent globalnego wzrostu temperatur. Wszystkie dane z nowego systemu monitorowania są dostępne bezpłatnie online na Climatetrace.org. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!