COP27 – prezydent Duda o sprawiedliwej transformacji

0
129
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Polski prezydent Andrzej Duda apelował w Egipcie o wspólne wysiłki na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w Europie. To głównym wątek wystąpień polskiego przywódcy na rozpoczętym dzisiaj w egipskim kurorcie w Szarm el-Szejk szczycie klimatycznym ONZ. Doroczne spotkanie zgromadziło 120 światowych liderów, a także 3 tysiące uczestników.

Polski prezydent mówił w Szarm el-Szejk, że rosyjska inwazja na Ukrainę ma ogromny wpływ na sprawy energetyczne, a co za tym idzie na walkę ze zmianami klimatycznymi. Chodzi tu przede wszystkim o wzrost cen energii, jaki został wywołany przez rosyjską napaść.
„W moim kraju, jeśli popatrzę na swoje społeczeństwo, to jestem przekonany, że znacznie więcej pytań będzie mi zadawanych o to, jak poradzić sobie ze wzrastającymi kosztami energii, jak uregulować opłaty za prąd niż to, czy udało nam się osiągnąć w tym roku cele klimatyczne“ – mówił prezydent w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Szarm el-Szejk.

Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu na temat sprawiedliwej transformacji. Chodzi o proces przechodzenia na „zieloną gospodarkę“ z uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej danych krajów. Jutro polski prezydent ma przed południem wystąpić na forum ogólnym COP27. Jak zapowiada, głównym wątkiem wystąpienia także będzie sytuacja energetyczna w Polsce i w Europie.

Szczyt klimatyczny ONZ w Egipcie potrwa dwa tygodnie. Ma zakończyć się wypracowaniem nowego porozumienia klimatycznego. Chodzi przede wszystkim o zobowiązania dotyczące zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Kraje rozwijające się mają nadzieję, że uda się też ustalić mechanizm „reparacji klimatycznych“ czyli odszkodowań, które miałyby być im wypłacane przez kraje rozwinięte czyli Zachód, obwiniany o doprowadzenie w ciągu ostatnich dekad do degradacji środowiska.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!