NATO i UE wzywają Rosję do odnowienia umowy ws. eksportu ukraińskiego zboża

0
168
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

NATO i Unia Europejska wzywają Rosję do odnowienia umowy w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Zaniepokojenie decyzją Moskwy o wycofaniu się z porozumienia wyraziła też ONZ.

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu oświadczyła, że Władimir Putin musi przestać traktować żywność jak broń i zakończyć nielegalną wojnę z Ukrainą. “Wzywamy Rosję do odnowienia umowy i umożliwienia dostarczenia żywności do tych, którzy jej najbardziej potrzebują” – powiedziała.

Do cofnięcia decyzji w sprawie korytarza zbożowego wezwał Rosję także wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych Josep Borrell. “Ta decyzja zagraża głównym szlakom eksportowym zboża i nawozów, które są bardzo potrzebne, aby zaradzić światowemu kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu wojną na Ukrainie” – napisał na Twitterze.

Zaniepokojony decyzją Rosji o wycofaniu się z porozumienia zbożowego jest także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Jego biuro poinformowało, że sekretarz Guterres zdecydował się opóźnić wyjazd na szczyt Ligi Arabskiej w Algierze o jeden dzień, aby skoncentrować się na tej sprawie.

Wczoraj Rosja ogłosiła, że zawiesza swój udział w tak zwanej inicjatywie zbożowej, która pozwalała na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Moskwa uzasadniała tę decyzję rzekomymi ataki terrorystycznymi na okręty Floty Czarnomorskiej, które zabezpieczały korytarz zbożowy z Ukrainy do Turcji.

Z kolei strona ukraińska oskarża rosyjskie władze o świadome pogłębianie kryzysu żywnościowego na świecie. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że od września Rosja blokuje ruch statków z ukraińskim zbożem, na skutek czego w korytarzy zbożowym powstał zator liczący 176 okrętów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!