W Chinach zaprezentowano dane makroekonomiczne

0
167
Chiny
Fot. China US Focus
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

PKB Chin w II kwartale tego roku rosło w tempie 3,9 % – podał Chiński Urząd Statystyczny. Wzrost liczony w stosunku do poprzedniego roku był nieco większy od prognozowanego, ale zdaniem analityków chińską gospodarkę czekają coraz poważniejsze wyzwania. Publikację danych makroekonomicznych opóźniono, prawdopodobnie ze względu na zakończony w weekend Zjazd Komunistycznej Partii Chin. 

Analitycy, cytowani przez Agencję Reutera, szacowali, że wzrost PKB Chin w III kwartale tego roku utrzyma się na poziomie 3,4%. Niepokojem napawają Chińczyków informacje o stopie bezrobocia, która we wrześniu tego roku osiągnęła poziom 5,5%. Z danych oficjalnych wynika też, że bezrobocie wśród osób w przedziale wiekowym 16-24 lata sięgnęło prawie 18%. Chińskie władze prognozowały wzrost PKB za 2022 roku na poziomie 5,5%, jednakże eksperci spodziewają się wyniku w okolicach 3,2% co będzie najniższym wskaźnikiem od lat. W chińską gospodarkę uderzają skutki restrykcyjnej polityki zera tolerancji wobec Covid-19.

Tamntejszy rząd ściśle kontroluje granice, a wszelkie – nawet pojedyncze przypadki zakażeń w Chinach oznaczają lockdowny wielomilionowych miast i masowe testy. W tym roku przez dwa miesiące lockdown obejmował liczący ponad 25 milionów osób Szanghaj.

Szacuje się , że każdego miesiąca czasowe restrykcje dotykają od kilkudziesięciu do nawet 200 mln obywateli Chin.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!