Chiny: Partia Komunistyczna poparła kluczową pozycję Xi Jinpinga

0
Fot. South China Morning Post
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Chińska Partia Komunistyczna poparła w sobotę kluczową pozycję Xi Jinpinga w przywództwie kraju. Zakończył się XX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Ponad 2 tysiące. delegatów KPCh obradowało za zamkniętymi drzwiami od niedzieli. Zatwierdzono nowy skład Komitetu Centralnego i Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny oraz zmiany w statucie partii. Xi Jinping ma utrzymać stanowisko Sekretarza Generalnego Komunistycznej Partii Chin. Umożliwi mu to pozostanie na stanowisku prezydenta Chin na trzecią kadencję. Decyzje zostaną ogłoszone podczas rządowych sesji legislacyjnych w marcu.

Pod koniec tygodniowego spotkania w Pekinie rządząca partia Chin zatwierdziła gruntowne przetasowania, w wyniku których wielu czołowych urzędników – w tym premier Li Keqiang – ustąpi, pozwalając Xi Jinpingowi na wyznaczenie nowych współpracowników.

Do wyłonionego Komitetu Centralnego, oprócz dotychczasowego szefa chińskiego rządu, nie wybrano na kolejną kadencję trzech polityków: Li Zhanshu, Wang Yang i Han Zheng. Powodem odejścia polityków z Komitetu Centralnego ma być przejście na emeryturę z powodu wieku. Do liczącego ponad 200 przedstawicieli Komitetu Centralnego nie dostali się także zasiadający w nim dotychczas gubernator chińskiego banku centralnego Yi Gang, wpływowy urzędnik sektora bankowego Guo Shuqing i wicepremier Liu He.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!