Izrael wzywa do wsparcia Ukrainy

0
217
Izrael Iran
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Coraz większa pomoc Iranu dla Rosji, w tym doniesienia o sprzedaży irańskich rakiet balistycznych, przekonują izraelskie władze do wsparcia Ukrainy. “Nie ma już wątpliwości, po której stronie konfliktu powinniśmy stanąć. Przyszedł czas, by wspomóc Ukrainę militarnie tak, jak robi to USA z krajami NATO” – napisał w mediach społecznościowych izraelski minister do spraw diaspory Nachman Szaj.


Do tej pory Izrael nie tylko unikał wsparcia dla ukraińskiego wojska, ale też blokował możliwość eksportu broni, wyprodukowanej w innych krajach przy udziale izraelskiego przemysłu zbrojeniowego. Tak było między innymi z rakietami “Spike”. Równocześnie izraelski przemysł stale eksportuje broń do obszarów konfliktów – jednym z jego klientów jest Azerbejdżan.


Według danych wywiadowczych USA i Ukrainy, na które powołuje się “Washington Post”, irańskie fabryki zbrojeniowe przygotowują się do wysłania do Rosji pierwszej partii rakiet Fateh-110 i Zolfagahr o zasięgu odpowiednio 300 i 700 kilometrów . Iran staje się coraz istotniejszym partnerem Rosji, której zapasy rakiet wyczerpują się, a przemysł zbrojeniowy dotknięty sankcjami nie jest w stanie sprostać zamówieniom wojska.


Teheran, oficjalnie temu zaprzeczając, dostarcza Rosji między innymi drony Mujaher-6 i Shahed-136. Szczególnie te ostatnie, z uwagi na ich dużą liczbę, zaczynają być dla Ukrainy coraz większym problemem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!