Szef ONZ wzywa do rozliczenia Rosji

0
ONZ
Fot.Al Arabiya
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sekretarz generalny ONZ wezwał do rozliczenia Rosji ze zbrodni wojennych, popełnionych na Ukrainie. Antonio Guterres mówił o tym w trakcie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego wojnie na Ukrainie.

Antonio Guterres mówił w Nowym Jorku, że na Ukrainie każdego dnia ginie lub zostaje rannych pięcioro dzieci. W sumie, tysiące Ukraińców stało się ofiarami rosyjskich bombardowań terenów cywilnych. Guterres poinformował, że ONZ zebrała liczbę raporty o okrucieństwach popełnianych na Ukrainie.

“To jest katalog okrucieństwa, egzekucji, przemocy seksualnej, tortur oraz innych nieludzkich zachowań wobec cywilów czy też jeńców wojennych. Wszystkie te doniesienia muszą być starannie zbadane, a winni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – dodał Antonio Guterres.

O powołanie specjalnego trybunału ONZ, który rozliczyłby Rosję ze zbrodni na Ukrainie apelował wczoraj ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, a dzisiaj w ONZ powtórzył to szef dyplomacji tego kraju Dmytro Kułeba. “Z powodów prawnych Międzynarodowy Trybunał Karny nie może tego zrobić. Ale zbrodnia agresji nie może nie zostać ukarana. Będziemy pracować ze wszystkimi krajami, które sprzeciwiają się bezkarności i chcą wystąpić przeciwko złu międzynarodowych zbrodni” – mówił Kułeba. O rozliczenie Rosji przed międzynarodowymi trybunałami apelował również polski prezydent Andrzej Duda.

W specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ bierze udział także minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Na spotkaniu są także szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Polski.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!