Chiny apelują do Rosji i Ukrainy o dialog

0
98
Fot. Asia Society
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chiny po raz kolejny zaapelowały do Rosji i Ukrainy o podjęcie dialogu, który doprowadziłby do rozwiązania konfliktu. To konsekwentne stanowisko rządu w Pekinie, który stara się dystansować od wojny na Ukrainie. Chińskie władze nigdy nie potępiły rosyjskich zbrodni wojennych, a od rozpoczęcia wojny pogłębiają współpracę gospodarczą z Rosją. 

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin wezwał „wszystkie strony” do „podjęcia dialogu”. To oficjalna odpowiedź Chin na słowa Władimira Putina, który ponownie zasugerował możliwość wykorzystania przez Rosję broni nuklearnej. Rosja ogłosiła też częściową mobilizację. Chińskie MSZ dodało, że stanowisko Chin w sprawie Ukrainy nie uległo zmianie. Apele o „dialog” to standardowe reakcje chińskiego MSZ w sytuacji, kiedy władze w Pekinie nie chcą zajmować jednoznacznego stanowiska lub opowiedzieć się po którejkolwiek ze stron. 

W ubiegłym tygodniu w Samarkandzie doszło do rozmów Władimira Putina i Xi Jinpinga. Rosja i Chiny ogłosiły zacieśnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, a z najnowszych danych ekonomicznych wynika, że z Rosji do Chin od rozpoczęcia wojny na Ukrainie płynie znacznie więcej gazu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!