USA będą bronić Tajwanu, Chiny protestują

0
174
Tajwan
Fot. Bloomberg Quint
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chińskie MSZ wystosowało oficjalny protest do władz USA, po wypowiedzi prezydenta Joe Bidena w kwestii Tajwanu. W wywiadzie dla amerykańskich mediów Biden zadeklarował, że w przypadku chińskiej inwazji na Tajwan – Stany Zjednoczone zaangażują się w obronę wyspy. 

W wyemitowanym w niedzielę w stacji CBS wywiadzie amerykański prezydent potwierdził, ze w przypadku chińskiej inwazji na Tajwan, siły zbrojne USA staną obronie wyspy. Joe Biden przyznał, że amerykańscy żołnierze będą bronić wyspy w przypadku – jak się wyraził – „bezprecedensowego ataku”.

Większość uzbrojenia tajwańskiej armii pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a USA specjalnym dokumentem normalizującym relacje z wyspą zobowiązane są do jej obrony. Amerykańscy prezydenci unikali jednak jednoznacznych deklaracji w kwestii obrony Tajwanu, który Chiny uznają za część własnego terytorium.

Chiny protestują przeciwko wizytom zagranicznych dygnitarzy na wyspie. Podróż przewodniczącej Izby Reprezentantów USA doprowadziła do nasilenia manewrów wojskowych Chin w pobliżu wyspy. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!