Prezydent A.Duda w Abidżanie: Rosja kłamie ws. Ukrainy

0
313
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP/Jakub Szymczuk
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

“Rosja kłamie w sprawie wojny na Ukrainie. Rosja nie została w żaden sposób sprowokowana” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Abidżanie- stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Polski prezydent odwiedza Afrykę Zachodnią, gdzie chce między innymi przeciwstawić się rosnącym wpływom Rosji.

Andrzej Duda mówił w czasie spotkania z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej, że Rosja od wielu tygodni próbuje w afrykańskich mediach przekonać do swojej wersji wydarzeń na Ukrainie. Polski prezydent podkreślał w Abidżanie, że Rosja próbuje zrzucić na Ukrainę winę za wybuch wojny. 

“Propaganda rosyjska to jest absolutne kłamstwo. Rosja zaatakowała Ukrainę bez żadnego obiektywnego powodu, nie była w żaden sposób do tego sprowokowana, a w szczególności nie została do tego sprowokowana przez samą Ukrainę. Po prostu Ukraińcy chcą mieć swoje państw, wolne państwo,. Nie chcą być częścią Rosji i dlatego walczą” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattara dziękował Andrzejowi Dudzie za pomoc Polski w ewakuacji obywateli jego kraju z Ukrainy. Deklarował też, że jego kraj chce pomóc w zakończeniu wojny. “Wybrzeże Kości Słoniowej w pełni popiera oraz angażuje się we wszystkie wysiłki społeczności międzynarodowej, by szybko przywrócić pokój na Ukrainie oraz przywrócić zaufanie między dwoma sąsiadami” – podkreślał.

Alassane Ouattara apelował jednocześnie, aby świat mocniej angażował się w rozwiązywanie konfliktów w Afryce, w szczególności w Erytrei czy Sudanie.

Rosja od kilku lat próbuje zwiększać swoje wpływy w Afryce, zarówno polityczne jak i gospodarcze. Od czasu inwazji na Ukrainę Moskwa poprzez działania propagandowe próbuje podważyć zaufanie krajów afrykańskich do Zachodu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!