Nigeria: prezydent Duda podpisał memorandum o współpracy w rolnictwie

0
128
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP/Jakub Szymczuk
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydenci Polski i Nigerii podpisali memorandum o współpracy w rolnictwie. Oba kraje będą chciały zwiększyć poziom handlu w obliczu kryzysu żywnościowego, który został wywołany przez Rosję. Nigeria to pierwszy przystanek w trakcie rozpoczętej dzisiaj podróży prezydenta Andrzeja Dudy do Afryki Zachodniej.

Kryzys żywnościowy spowodowany rosyjską blokadą portów na Ukrainie to jeden z najważniejszych tematów rozmów polskiego prezydenta w Afryce. Według podpisanego w Abudży memorandum, Polska będzie starać się pomagać Nigerii walczyć ze skutkami kryzysu.

“Podpisane dzisiaj memorandum ma istotne znacznie dla wzmacniania bezpieczeństwa żywnościowego Nigerii, jak również unowocześniania, usprawniania nigeryjskiego rolnictwa, ale także wymiany doświadczeń” – mówił w Abudży prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari deklarował, że jego kraj jest gotów zwiększyć współpracę gospodarczą z Polską. Zapowiedział też kolejne porozumienia pomiędzy oboma krajami, w tym w obronności.

Trwająca pięć miesięcy blokada ukraińskich portów przez Rosję spowodowała, że tysiące ton ukraińskiej żywności nie dotarły do Afryki ani na Bliski Wschód. W wielu krajach regionu doprowadziło to do ogromnych podwyżek cen.

Polscy dyplomaci zapowiadali kilka dni temu, że Andrzej Duda leci do Afryki, by rozmawiać o sytuacji na rynkach żywności. W drugiej połowie września prezydent ma zrelacjonować swoje rozmowy sekretarzowi generalnemu ONZ, gdy obaj politycy spotkają się w Nowym Jorku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!