MSZ Taiwanu: Chiny przygotowują się do inwazji

0
216
Fot. abc.net.au
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chiny przygotowują się do inwazji na Tajwan – stwierdził minister spraw zagranicznych wyspy Joseph Wu. Jego zdaniem władze w Pekinie wykorzystują w tym celu ćwiczenia wojskowe, które armia chińska rozpoczęła po wizycie w Tajpej Nancy Pelosi.

Minister Wu powiedział, że Tajwan nie da się zastraszyć i wezwał opinię międzynarodową do ochrony pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Dodał, że Chiny nie tylko prowadzą manewry wojskowe w pobliżu wyspy, ale równocześnie wykorzystują cyberataki, kampanię dezinformacyjną i presję gospodarczą, aby osłabić morale publiczne na Tajwanie.

W ubiegłym tygodniu chińska armia rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej. Ćwiczenia rozpoczęły się po tym, jak Tajpej odwiedziła przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi. Chiny protestowały przeciwko tej wizycie.

W trakcie manewrów chińska armia ćwiczy między innymi symulowane ataki powietrzne i morskie na wyspę. Wystrzeliła także pociski balistyczne w kierunku Tajwanu. Jak informują władze w Tajpej, w czasie ćwiczeń chińskie samoloty i statki wielokrotnie naruszyły linię środkową Cieśniny Tajwańskiej, która jest nieformalną granicą między wyspą a Chinami kontynentalnymi. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 kilometrów od tajwańskich wybrzeży.

Początkowo chińska armia miała zakończyć ćwiczenia w niedzielę, ale wczoraj podjęto decyzję, że będą one kontynuowane. Dziś Tajwan rozpoczął własne manewry wojskowe. Władze w Tajpej podkreślają jednak, że te ćwiczenia były wcześniej zaplanowane.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!