Chiński szef MSZ: Tajwan nie jest częścią USA, ale Chin

0
179
Tajwan
Fot. Bloomberg Quint
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział, że Tajwan nie jest częścią Stanów Zjednoczonych, lecz należy do terytorium Chin. Reakcja szefa chińskiego MSZ jest odpowiedzią na wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi, w Tajpej. 

Jak mówił Wang Yi podczas swojej wizyty w Bangladeszu, Stany Zjednoczonej przejęły ,,sofistyczną” narrację Tajwanu. ”Działania Chin są adekwatne i zgodne z obowiązującym prawem. Mają na celu ochronę suwerenności i integralności terytorialnej kraju” – dodał szef chińskiego MSZ. 

Przewodnicząca Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi w środę odwiedziła Tajwan. Władze Chińskiej Republiki Ludowej odebrały tę podróż jako prowokację i w odpowiedzi przeprowadziły na wodach wokół Tajwanu manewry z użyciem ostrej amunicji. Pekin uznaje Tajwan za własne, zbuntowane terytorium i już w dniu przylotu Nancy Pelosi 20 chińskich samolotów naruszyło jego strefę obrony. W trakcie wizyty Nancy Pelosi przekonywała, że Ameryka nie zrezygnuje ze swoich zobowiązań na rzecz Tajwanu i popiera niezależność demokratycznego Tajpej od Pekinu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!