Chińska armia rozpoczęła ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu

0
93
Fot. Bloomberg
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chińska Armia rozpoczęła ćwiczenia wojskowe, w tym strzelanie na żywo na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu – poinformowała telewizja państwowa. Jak podano w chińskich mediach, ćwiczenia mają zakończyć się w niedzielę w południe lokalnego czasu.

Ćwiczenia odbędą się w sześciu lokacjach oddalonych 20 kilometrów od wybrzeży Tajwanu. Tajpej nazywa je prowokacją i przekonuje, że narusza ją zasady ONZ, atakują przestrzeń terytorialną i są bezpośrednim wyzwaniem dla swobodnej żeglugi powietrznej i morskiej. Tajwan zapowiedział zmianę tras dla samolotów i statków.

Tajwan oskarża też Chiny o ataki hakerskie. W związku z atakami cybernetycznymi na strony rządowe władze Tajwanu wezwały do zwiększenia bezpieczeństwa w tym zakresie. Eskalacja napięcia z Chinami doprowadziła do podjęcia odpowiednich działań przez Tajwan. Jak zapowiedziała rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Tajwanu Joanne Ou, kraj ma wzmocnić zdolności do samoobrony i koordynować działania wraz z USA. 

Z kolei prezydent Tajwanu Tsai Ing-Wen opublikowała wpisy na Twitterze, z których wynika zdecydowana postawa wobec zagrożenia.

“Tajwan jest zaangażowany w obronę status quo i naszej ciężko wypracowanej demokracji” – podkreśliła prezydent i zapowiedziała współpracę z partnerami, jak to określiła, mającymi podobne poglądy, aby utrzymać wolny i otwarty Pacyfik.

Tajwańskie ministerstwo obrony narodowej zapowiedziało, że wzmocni czujność i podejmie odpowiednie działania względem “sytuacji wroga”.

Wczoraj w Tajwanie zakończyła się wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!