Australia: naukowcy oceniają, że Wielka Rafa Koralowa odradza się

0
122
Fot. REUTERS/Lucas Jackson
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wielka Rafa Koralowa odradza się – oceniają australijscy naukowcy. Z dorocznego raportu o stanie rafy wynika, że poziom pokrywy koralowej w jej przeważającej części jest najwyższy do 36 lat.

Raport opublikował Australijski Instytut Nauk Morskich. Naukowcy z tego ośrodka badają stan Wielkiej Rafy Koralowej nieprzerwanie od 1985 roku. W tym roku zbadali 87 miejsc. Wyniki pokazują, że koralowce odradzają się na przeważającej części rafy, a ich przyrost jest najwyższy od początku prowadzenia badań. Największy wzrost zanotowano w części północnej rafy – tam pokrywa koralowa wzrosła o 36 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, a jej przyrost był o dziewięć procent większy niż w zeszłym roku. Zdaniem naukowców, tegoroczne wyniki dowodzą, że rafa nadal ma zdolność do regeneracji mimo zniszczeń, którym uległa w przeszłości.

Badacze jednocześnie ostrzegają przed nadmiernym optymizmem. Obserwacje rafy pokazują, że w ciągu ostatniego roku przyrost pokrywy koralowej spadł o cztery procent w południowej części rafy. Ponadto naukowcy ciągle obserwują rozległe wybielenia koralowców, które jednak nie były tak szkodliwe jak w ubiegłych latach. Badacze zwracają też uwagę, że za przyrost rafy odpowiadają głównie koralowce z gatunku Acropora, które są bardzo wrażliwe wahania temperatury wody i zanieczyszczenia. To sprawia, że w przyszłości rafa będzie bardziej podatna na zniszczenia. 

Wielka Rafa Koralowa jest położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii. To największa rafa koralowa na świecie. W 1981 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie organizacja rozważa, czy uznać rafę za zagrożoną. Sprzeciwia się temu australijski rząd, ponieważ taki krok byłby szkodliwy dla branży turystycznej w Australii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!