Afganistan: kim był zabity szef Al-Kaidy?

0
Fot. BBC
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stany Zjednoczone zabiły jednego z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. W ostrzale jednego z domów w Kabulu zginął następca Osamy bin Ladena i dotychczasowy szef Al-Kaidy, Ajman al-Zawahiri.

Ajman al-Zawahiri urodził się na przedmieściach Kairu. Z wykształcenia był chirurgiem, ale już jako nastolatek wstąpił do islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego. Od co najmniej lat 90. był prawą ręką ówczesnego szefa al-Kaidy Osamy bin Ladena. Gdy Amerykanie zabili bin Ladena, Zawahiri został szefem organizacji.

Eksperci twierdzą, że to właśnie Zawahiri był mózgiem Al-Kaidy i dowodził wieloma operacjami, w tym zamachami na Nowy Jork i Waszyngton w 2001 roku. Zawahiri miał mieć też znacznie większą charyzmę od bin Ladena. Znacznie skuteczniej też ukrywał się w górach na pograniczu afgańsko-pakistańskim po zamachach z 11 września. Amerykanie zabili go dopiero 20 lat później, mimo, że za jego głowę już lata temu wyznaczyli 25 miliardów dolarów nagrody.

Zabicie Zawahiriego w domu w Kabulu stawia pod znakiem zapytania wcześniejsze deklaracje talibów, że nie będą już współpracowali z Al-Kaidą. Zobowiązali się do tego w porozumieniu podpisanym dwa lata temu z ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!