Ukraina: deportacja dzieci do Rosji

0
143
Fot. The Independent
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ukraińskie władze informują, że Rosja oficjalnie deportowała 5100 ukraińskich dzieci. W rzeczywistości te liczby są znacznie wyższe. Ukrainie udało ściągnąć do kraju 46 z nich. Jest to jednak długi i trudny proces. Najpierw należy ustalić ich personalia by rozpocząć procedurę. Ukraińskie instytucje nie mają dostępu do okupowanych terytoriów, dlatego w poszukiwaniu dzieci współpracują z organizacjami międzynarodowymi – powiedziała Daria Herasymczuk, pełnomocnik prezydenta ds. praw dziecka.

Otrzymano raport o deportacji i relokacji 5100 dzieci. Udało nam się dowiedzieć, że są wśród nich sieroty lub dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej, są też dzieci deportowane razem z rodzicami lub z bliskimi. 

Prezydent Rosji Władymir Putin podpisał dekret ułatwiający uzyskiwanie obywatelstwa rosyjskiego ukraińskim dzieciom, zwłaszcza sierotom. Niedawno Rosjanie wywieźli na swoje terytorium 108 ukraińskich dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej z obwodu donieckiego i umieścili je w rodzinach adopcyjnych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!