78 lat temu polscy żołnierze wyzwolili Ankonę

0
148
Fot. Facebook: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W 78 rocznicę wyzwolenia Ankony przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Przed Bramą świętego Stefana odsłonięto monument upamiętniający Pułk Ułanów Karpackich, który jako pierwszy wkroczył do miasta. W uroczystościach wzięli udział weterani, przedstawiciele polskich i włoskich władz, Wojska Polskiego oraz mieszkańcy Ankony.

Weteran 2 Korpusu Polskiego, kapitan Władysław Dąbrowski, wspomina poświęcenie, z jakim walczyli Polacy w czasie bitwy o Ankonę. “Po Syberii my nie patrzyliśmy już na nic, musieliśmy ich dobrze prać, szkoda, że nie mieliśmy okazji sowietów” – mówił kapitan Władysław Dąbrowski. 

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że Polacy wyzwolili Ankonę w ułańskim stylu. “Pułk Ułanów Karpackich miał zakorzenione poczucie, że trzeba działać błyskawicznie, z zaskoczenia, że trzeba tak jak przy kawaleryjskim skoku serce przerzucić przez przeszkodę. To im się udało. Niemcy zmuszeni byli do błyskawicznej ucieczki, Ankona była wolna” – powiedział Jan Józef Kasprzyk. 

Przed Bramą świętego Stefana, przez którą Polacy wkroczyli do miasta odsłonięto pomnik. Upamiętnia on Pułk Ułanów Karpackich. Paweł Skrzyński, wnuk Tomasza Skrzyńskiego, który jako pierwszy wkroczył do Ankony, powiedział, że starania o budowę pomnika trwały wiele lat. “50 lat zajęło to, żeby ten pomnik powstał, teraz się udało. Myślę, że przez następne może kilkaset lat ten pomnik będzie i pamięć o ułanach będzie zachowana” – powiedział Paweł Skrzyński. 

Zwycięstwo w bitwie o Ankonę było drugim po sukcesie szturmu na Monte Cassino polskim zwycięstwem podczas alianckiej kampanii we Włoszech. Dzięki zajęciu przez 2 Korpus Polski Ankony alianci przerwali niemieckie linie zaopatrzenia i umożliwili dalsze natarcie na północ. W trakcie walk o miasto zginęło prawie 500 polskich żołnierzy, a ponad 1700 zostało rannych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!