HRW o deportowanych do Rosji Ukraińcach

0
Fot. The Jerusalem Post
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Human Rights Watch apeluje o natychmiastowe uwolnienie wszystkich Ukraińców, przymusowo wywiezionych do Rosji. Organizacja opublikowała właśnie najnowszy raport w tej sprawie.

Human Rights Watch opisuje w raporcie historie ośmiu ukraińskich cywilów, którzy mieszkali w rejonie Kijowa i zostali wywiezieni do Rosji przez żołnierzy, którzy w kwietniu wycofywali się z rejonu ukraińskiej stolicy. Ukraińcy mieli zostać umieszczeni w specjalnych “obozach filtracyjnych” w rejonie Kurska i Briańska.

Human Rights Watch zwraca uwagę, że to tylko niewielka część ukraińskich cywilów, którzy zostali wywiezieni do Rosji. Organizacja przypomina, że według prawa międzynarodowego, więźniami wojennymi mogą być tylko żołnierze, a nie cywile. Rosja popełnia zatem kolejną zbrodnię wojenną.

Kilka dni temu amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zaapelował do Rosji o zaprzestanie wywozu cywilów z Ukrainy. Stany Zjednoczone szacują, że do tej pory co najmniej milion Ukraińców trafiło do obozów na dalekim wschodzie Rosji.

Nieznany jest los tysięcy mieszkańców Mariupola, miasta, które Rosjanie zdobyli w kwietniu. Do Rosji wywieziono prawdopodobnie także tysiące cywilów z podbitych miejscowości w Donbasie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!