Kambodża: złowiono największą na świecie rybę słodkowodną

0
Fot. NBC News

Rybacy, łowiący na rzece Mekong w północno-wschodniej części Kambodży, złowili największą zanotowaną do rej pory rybę słodkowodną. Wyłowiona przez nich płaszczka ważyła niemal 300 kilogramów, a jej rozpiętość sięgała prawie czterech metrów.
Rozmiary i wagę potwierdzili kambodżańscy i amerykańscy naukowcy, którzy zbadali rybę przed wypuszczeniem jej do rzeki.

“Kiedy widzi się rybę tych rozmiarów, szczególnie na wodach słodkich, to trudno to pojąć. Cały nasz zespół był zaszokowany” – powiedział Zeb Hogan prowadzący zespół badawczy “Cuda Mekongu”, którego celem jest ochrona flory i fauny tej największej w rejonie rzeki przepływającej przez Chiny, Laos, Tajlandię, Kambodżę i Wietnam.

Zdaniem naukowca wyłowienie tak wielkiej ryby daje nadzieję na zachowanie zasobów naturalnych rzeki nawet wobec budowy tam oraz rozwoju rybołówstwa w nietkniętych do tej pory przez człowieka rejonach.

“Większość wielkich ryb migruje, więc potrzebują ogromnych przestrzeni życiowych. Budowa tam znacznie zmniejsza tę przestrzeń. Dodatkowych zagrożeniem jest nadmierne rybołówstwo. Na świecie zagrożonych jest około 70 procent wielkich ryb słodkowodnych, natomiast na rzece Mekong zagrożone są wszystkie gatunki” – wyjaśnił Zeb Hogan

Poprzedni rekord wielkości ryby słodkowodnej należał do ważącego ponad 290 kilogramów suma wyłowionego w roku 2005 w Tajlandii również z Mekongu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!