Turcja apeluje do Grecji o demilitaryzację wysp na Morzu Egejskim

0
96
Fot. Daily Sabah
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan wezwał Grecję do wycofania swoich sił zbrojnych z wysp na Morzu Egejskim. Ostrzegł jednocześnie, że rząd w Ankarze może zakwestionować ich status, jeśli Grecja nie dokona demilitaryzacji.

Turecki przywódca podkreślił, że wysyłając wojsko na sporne wyspy Grecja narusza międzynarodowe ustalenia, które przyznały zwierzchność nad wyspami Grecji pod warunkiem utrzymania ich demilitaryzacji.

“Ostrzegam Grecję przed działaniami, których może potem żałować. Zachowajcie rozsądek, bo Turcja nie zrzeknie się swoich praw na Morzu Egejskim i nie cofnie się przed dochodzeniem tych praw ustalonych na arenie międzynarodowej” – powiedział Tayyip Erdogan podczas manewrów wojskowych na zachodnim wybrzeżu Turcji.

W ubiegłym roku – po pięciu latach przerwy – oba kraje podjęły rozmowy na temat spornych regionów. Według relacji dyplomatów, do tej pory nie osiągnięto znaczącego postępu, a żaden z rządów nie chce ustąpić w kwestii stref wpływów na Morzu Egejskim czy podzielonym etnicznie Cyprze.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!