Rosja wysłała do Syrii 100 tys. ton pszenicy ukradzionej z Ukrainy

0
Fot. Unsplash/AP - Republic World
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rosja wysłała swojemu sojusznikowi w Syrii około 100 tysięcy ton pszenicy ukradzionej z Ukrainy od czasu inwazji na ten kraj – poinformowała ambasada ukraińska w Bejrucie, która określiła transport zboża jako “działalność przestępczą”. Przy międzynarodowych cenach pszenicy powyżej 400 dolarów za tonę, taka ilość byłaby warta ponad 40 milionów dolarów.

Ambasada ukraińska przekazała agencji Reutera informacje, że pod koniec maja transporty z ukraińskim zbożem zadokowały na statku pod rosyjską banderą do głównego portu morskiego Latakia w Syrii pod koniec maja. Ambasada Ukrainy w Libanie, powołując się na ukraińskie organy ścigania twierdzi, że zboże zostało “skradzione” z ukraińskich magazynów na terenach zajętych przez siły rosyjskie.

Jak podaje agencja Interfax, Rosja zobowiązała się do dostarczenia Syrii miliona ton pszenicy w ramach umowy z 2021 roku. Import syryjskiego zboża miał obejmować dostawy z Krymu.

Rosyjskie ministerstwo obrony i syryjskie ministerstwo informacji nie udzieliły komentarza w tej sprawie. Rosja wcześniej zaprzeczała oskarżeniom o kradzież ukraińskich płodów rolnych. 

W zeszłym miesiącu ukraińskie ministerstwo rolnictwa oświadczyło, że odnotowano kradzież 500 tysięcy ton pszenicy z okupowanych regionów kraju. Zboże było wysyłane do Rosji, głównie z obwodów: charkowskiego, donieckiego i ługańskiego, albo na Krym z obwodów zaporoskiego i chersońskiego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!