Brazylia: rekordowa liczba pożarów w Amazonii

0
118
Fot. freepressjournal.in
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jak wynika z najnowszych danych satelitarnych opublikowanych przez brazylijską agencję kosmiczną INPE, w maju zarejestrowano najwyższą liczbę pożarów w amazońskich lasach w ciągu miesiąca od 2004 roku. Było ich w sumie 2287, co stanowi wzrost o 96 procent w porównaniu z majem ubiegłego roku. Z kolei w regionie sawanny Cerrado liczba pożarów w ciągu ostatniego miesiąca okazała się najwyższa w historii pomiarów, czyli od 1998 roku. Doszło tam do 3578 pożarów. 

Zdaniem ekologów, dane te to dowód na zły wpływ polityki skrajnie prawicowego prezydenta Brazyli Jaira Bolsonaro, który jest za wylesianiem Puszczy Amazońskiej pod uprawy i hodowlę. „Liczby te są częścią stałego trendu wzrostowego w kwestii niszczenia środowiska, który występuje w ciągu ostatnich trzech lat – rezultatem celowej polityki rządu” – powiedział dyrektor brazylijskiego biura WWF Mauricio Voivodic. Eksperci twierdzą, że pożary w Amazonii są celowo zaprószane w celu oczyszczenia terenu pod rolnictwo, a lasy te stanowią kluczowy bufor chroniący nas przed zmianami klimatu. „Nauka jest ignorowana, a przyszłość sprawi, że Brazylia zapłaci za to wysoką cenę” – dodał Mauricio Voivodic. 

Według oficjalnych danych, od czasu objęcia urzędu przez Jaira Bolsonaro w 2019 roku, średnie roczne wylesianie w brazylijskiej Amazonii wzrosło o 75 procent w porównaniu z poprzednią dekadą.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!