A. Blinken i J. Stoltenberg o akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

0
125
Stoltenberg Blinken
Fot. NATO
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że w najbliższych dniach spotka się z przedstawicielami Szwecji, Finlandii i Turcji w sprawie rozszerzenia Sojuszu o dwa kraje skandynawskie. Szef Sojuszu spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Jens Stoltenberg i Antony Blinken wyrazili nadzieję na przełamanie impasu w sprawie przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO przed szczytem Sojuszu pod koniec czerwca w Madrycie. „Finlandia i Szwecja wyraziły gotowość do rozmów i odniesienia się do zastrzeżeń wyrażanych przez Turcję” – mówił Jens Stoltenberg i podkreślił, że wszyscy członkowie NATO poważnie traktują stanowisko Turcji, która jest ważnym członkiem Paktu.

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że należy poważnie traktować obawy związane z bezpieczeństwem wszystkich członków NATO, włącznie z Turcją. „To jest proces. Jeśli któryś z sojuszników ma zastrzeżenia, to je wyraża i zajmujemy się nimi” – powiedział Antony Blinken. Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że ponowne włączenie Turcji do programu myśliwców F-35 oraz przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO, Waszyngton traktuje jako osobne kwestie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!