Rosja wezwana do przestrzegania praw jeńców wojennych

0
166
Fot. eminetracanada.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka wezwały Rosję do przestrzegania praw człowieka. Chodzi przede wszystkim o obrońców Mariupola, którzy z kombinatu Azowstal zostali przetransportowani na terytorium kontrolowane przez Federację Rosyjską. Już wcześniej organizacja Amnesty International zwracała uwagę, że wysokiej rangi rosyjscy urzędnicy i propagandyści nazywają ukraińskich bohaterów „neonazistami”, a separatyści z Donbasu grożą im trybunałem i karą śmierci. 

Według portalu Meduza, żołnierze pułku Azow, którzy znaleźli się w rosyjskiej niewoli, są przetrzymywani na terenie dawnej kolonii karnej w Jelenowkie oraz aresztach w Rostowie nad Donem i Taganrogu. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w niewoli przebywa około 1700 obrońców Mariupola, ale rosyjskie media niezależne zwracają uwagę, że informacje strony rosyjskiej często nie są wiarygodne. Rosyjski deputowany Anatolij Wasserman nie chce, aby żołnierzy pułku Azow przekazano Ukrainie w ramach wymiany jeńców i nazwał bohaterów z Azowstali „neonazistami”.

Poparł go przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin. Deputowany Leonid Słucki chce, aby o losach ukraińskich żołnierzy zadecydował sąd i zaproponował, aby w tej sprawie zawiesić moratorium na orzekanie i wykonywanie kary śmierci. Natomiast Prokuratura Generalna Rosji zwróciła się z wnioskiem do Sądu Najwyższego o uznanie pułku Azow za organizację terrorystyczną. Międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka obawiając się o życie ukraińskich żołnierzy apelują do świata o wsparcie starań na rzecz uwolnienia obrońców Mariupola. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!